Takže máte svých pár HTML stránek. K tomu nějaký styl a obrázek. Vypadá to celkem hezky. Líbí se vám to. Ale… Kdo to vidí kromě vás? Vaše máma? Nebo kamarádka? To asi nestačí. Děláme ten web přece pro to, abychom oslovili co nejvíce lidí najednou. A to nepůjde, pokud ty stránky zůstanu jen na vašem počítači. Aha, poslat mailem? Hm….
Chcete-li mít svůj web publikován, je třeba jej umístit na webový server nějaké hostingové služby. Jejich počítače jsou totiž (na rozdíl od vašeho) připojeny k internetu neustále, 24/7. A připojeny velmi silně.
Co je webový server? Webový server je, zjednodušeně řečeno, počítač se speciálním software, kterému se říká… webový server. Pokud je správně nakonfigurován (nastaven), dokáže „obsloužit“ velké množství požadavků na soubory, které obsahuje. A ty soubory jsou právě naše známé HTML soubory a obrázky (a další, o kterých později). Webový server si můžete nastavit i na svém vlastním počítači, ale není to (s výjimkou vývojových a testovacích účelů) moc užitečné. Proč? Protože to jde lépe.
Co je hosting?
Specializované firmy /datacentra, hostingové společnosti) mají hodně výkonných počítačů v klimatizovaných místnostech, které jsou stále připojeny k internetu a mezi sebou. Tyto počítače jsou zálohované, mají bezpečnostní prvky proti napadení, a jsou neustále monitorovány. Jejich spolehlivost v čase bývá většinou 99,99% .
A na takový počítač je třeba umístit vaše webové stránky.
Jak si zařídit hosting?
Využít služeb nějaké hostingové firmy. Nabídka je velká. Problémem je, jak vybrat správný hosting a správnou hostingovou firmu 😊 Asi jako se vším, každý chválí to svoje nebo to s čím má zkušenost. Nechte si poradit, nebo si vytvořte svou vlastní zkušenost.
Já bych se vyhnul nabídkám hostingu zdarma. Ono vše, co je inzerováno jako „zdarma“, mívá nějaký háček. Někdy viditelný, někdy skrytý, ale vždy tam je. Také bych v této fázi vyloučil nabídky kloudového prostoru velkých firem, jejichž primárním byznysem je něco jiného, např. software, počítače nebo mobilní telefony.
Zbývají klasické „hostingové“ společnosti. Jako v krasobruslení se nepočítají nejvyšší a nejnižší známky, vyloučil bych nejvyšší a nejnižší ceny.
Technické parametry hostingu.
A specifikace? Vzhledem k tomu, co vás učím a budu učit, bude naše zaměření tíhnout spíše k open source technologiím, tzn. všechny, kteří se chlubí, že se kamarádí JEN s Microsoftem, vyloučíme taky.
Hledáme hosting, který umí PHP a MySQL (což jsou skoro všechny).
(Já osobně mám docela dobrou zkušenost z Active 24, web4u, forpsi a ne úplně dobrou s banánem a wedosem. Ale nevylučuju, že někdo může mít opačnou zkušenost. Poptejte se, najděte si srovnání hostingů anebo si udělejte vlastní zkušenost 🙂
Vyberte si nějaký minimální tarif, a zkuste se upsat nejprve na kratší období, abyste mohli v případě nespokojenosti bez problémů odejít.
https://www.active24.cz | Hostingová společnost |
https://www.web4u.cz | Hostingová společnost |
https://www.forpsi.com | Hostingová společnost |
https://www.wedos.cz | Hostingová společnost |
https://www.banan.cz | Hostingová společnost |
https://www.nic.cz | Správce národní domény |
Doména
Asi budete chtít vlastní doménové jméno. Nabídka je pestrá, ceny různé. Provozovatelé hostingu vám dovedou zprostředkovat i pořízení domény.
Chcete-li doménu s koncovkou .cz, můžete si ověřit zda je volná sami, a to na stránce správce národní domény: https://www.nic.cz
FTP, SFTP, MySQL, PHP
Jakmile budte mít zaplacen hosting (a případně také svoji doménu, nasměrovanou na hosting), použijte přístupové údaje a můžete se připojit k svému virtuálnímu serveru a nahrát tam své soubory (eventuálně připojit se k vaší vyhrazené databázi, určené pro provoz vašeho webu).